O Gaki no Tsukai

downtown

Ekipa “Gaki No Tsukai” – czyli Tanaka, Endo, Hamada, Yamasaki i wybitny, nieprzewidywalny, rozbrajający Matsumoto.

Z czym to się je? Przedstawione powyżej postacie są gwiazdami w Japonii, znanymi komikami, czy też “pięknisiami” (Endo). Program został emitowany po raz pierwszy 3 października 1989 roku. “Downtown no Gaki no Tsukai ya Arahende!!” (pełna nazwa) najbardziej jest znane poprzez swoje “Batsu Game” (Gry Kary), w których uczestników spotyka sroga kara za śmianie się w postaci uderzenia kijem, pałą policyjną, itp. Zasady są proste – chłopaki mają wytrzymać w takich warunkach 24 godziny. Na końcu kilku programów widać ich zmęczenie, ale katowanie zabawnymi scenami i perypetiami skutecznie ich rozbudza. Najczęściej ucina sobie drzemkę Hamada, który jak twierdzi – czuwa. Batsu Game pojawia się tradycyjnie co roku w sylwestra.

Powyższe zasady pojawiły się m.in. w następujących odcinkach:

  • Nie śmiać się w hotelu.
  • Nie śmiać się w szkole. W tej grze, cała obsada (oprócz Hamady) zostaje wysłana do ‘liceum’ na jeden dzień. Bronią używaną do wymierzenia kar jest shinai.
  • Nie śmiać się na komisariacie policji. Ta Gra Batsu była premierą jako trzy godzinny odcinek specjalny. Graczami byli Yamasaki, Hamada i Endō. Kary wymierzane były policyjną, gumową pałą. Ludzie wymierzający kary byli wyjątkowo gorliwi w wykonywaniu swojego zadania.
  • Nie śmiać się w szpitalu. Tym razem, pięcioro uczestników Gaki no Tsukai było zmuszonych wskoczyć w stroje pielęgniarek. Yamasaki, który dopiero co wyszedł ze szpitala po leczeniu zapalenia jelit, miał dozwolone przerwy podczas gry. Sonny Chiba był najsławniejszą postacią pośród gości biorących udział w grze. (Na marginesie: osobą która dostała najwięcej kar był Matsumoto, ich liczba wynosiła 258).
  • Nawiedzony hotel, w którym Matsumoto nie miał prawa się wystraszyć.

punish

Pojawiło się również:

  • Silent Library, znana chyba wszystkim cicha biblioteka. Kto to zainicjował? Oczywiście, że ekipa Gaki! Osoba, która wylosowała kartę z trupią czaszką poddawana była nikczemnym torturom..
  • Gottsu ee Kanji, czyli szereg skeczy duetu Downtown, w których przyjmowali postać absurdalnych ról (np. Mitsuru-san). Show miało swoją premierę 8 grudnia 1991 roku, a zakończyło się 2 listopada 1997. Emitowane było w Fuji Tv co niedzielę wieczór.
  • Absolutnie Smakowite, w tej serii odcinków kucharskich komicy przygotowują jedzenie, najczęściej tradycyjne japońskie potrawy jak taiyaki i chawanmushi, lub inne, np. pizze. Dodają do tego niezwykłe składniki jako nadzienie, lub dodatki, później są konsumowane i oceniane, od mniej niż 0 do 10 gwiazdek. Endō notorycznie używa Frisk, rodzaj bardzo mocnego cukierka miętowego. Matsumoto zazwyczaj dodaje bardzo nietypowe składniki, jak łapę niedźwiedzia do takikomi gohan, głowę tuńczyka do pizzy, suszoną kobrę do nabemono, czy pastę do zębów do makaronu.
  • Kiki, seria, w której każdy członek smakuje losowo wybrany produkt (głównie jedzenie i picie) z wielu różnych marek, z zawiązanymi oczami. Po degustacji muszą znaleźć produkt, który próbowali. Ten kto zgadnie, wygrywa 100.000 jenów, jeśli jednak przegra, to czeka go kara, np. uderzenia w krocze przez maszynę Chinko, lub spoliczkowanie przez cudzoziemca.

.

Główni sprawcy


Hitoshi Matsumoto, od którego wszystko się zaczęło po stworzeniu w 1982 r. duetu z Hamadą (Downtown). Aktor, komik, były szef szkolnej bandy, reżyser, producent i łysy. Rozbrajający poprzez swoje zachowanie, pauzy w mówieniu czy protesty. Pracoholik do bólu, co można zauważyć w filmie dokumentalnym “Proffesional – Matsumoto Hitoshi” (angielskie napisy). Człowiek, który sprzedał duszę komedii. Reżyser jak do tej pory trzech znakomitych filmów: Big Man Japan (2007), Symbol (2009) oraz Samuraj bez miecza (2011). Przejawia talent rysowniczy, sam zresztą wspominał, że gdyby nie komedia próbowałby swoich sił w rysowaniu mangi, jego planem awaryjnym było również spiker-owanie meczy japońskiej ligi bejsbolu, której jest wielkim fanem. Bardzo charyzmatyczna postać, lider z trafnymi spostrzeżeniami. Gra rolę boke, czyli idioty.

.

Masatoshi Hamada, to wyluzowany do bólu komik. “Gra” rolę tsukkomi, czyli poważnego pajaca. Lubi sieknąć z liścia pozostałych uczestników, gdy ci zrobią coś nie po jego myśli. Często wyśmiewany przez swoje usta. Pozostali członkowie Gaki no Tsukai wyśmiewają się, że jest małpką/gorylem. Znany ze swoich sadystycznych zachowań, raz nawet doprowadził Tanakę do płaczu. “Dawca głosu”. Podkładał “pod” Slowking’a w filmie animowanym Pokemon, “wystąpił” również w Shrek’u. Hamada poprzez swoje sadystyczne zachowania trafił do sądu, gdzie przedstawiono wszystkie jego występki (Proces Hamady). Praca jako komik to sposób Hamady na wyjście z biedy, w której żył wraz ze swoim scenicznym partnerem. Stali się słynni poprzez swoje przedstawienia Manzai. Ich prywatne relację jednak ukrywają wiele tajemnic. Pasjonat sportu, do jego ulubionych należy bejsbol, oraz golf. W jego samotnych Grach Kary często był wysyłany w odległe miejsca (po mazak do Nowego Jorku, po wodę Evan do Francji, spotkać się z liderem gangu we Władywostoku, Rosja). W przeciwieństwie do Matsumoto, jest okropny w rysowaniu, co doskonale widać w programie Kids vs Adults Drawing Game (kalambury z dziećmi).
.

Shozo Endo, wraz z Tanaką tworzy grupę komików – Cocorico. Kolejny tsukkomi. Uznawany za pięknisia, często kompromitowany poprzez pojawienie się jego żony (Chiaki Fujimoto – piosenkarka, podkładała swój głos w wielu seriach anime, projektantka mody) w programie. Pojawiała się tylko w sytuacjach absurdalnych i totalnie nieprzewidywalnych. Jest ona nadal zapraszana do programu, mimo iż wzięli rozwód w 2007 roku. Jego alter-ego to Dynamite Shikoku, wrestler skarżący się na częsty skurcz nogi ;) Endo pojawia się regularnie w programie od 1997 roku. W ostatnich latach podczas programu Batsu Game wytykane są jego fetysze, w szczególności “dominacja”. W odcinku Gry Kary – Entuzjastyczni Nauczyciele wyśmiany za swoje sprośne sms’y z pracownicami.

.

.

Naoki Tanaka, członek Cocorico. Łatwo go przestraszyć. Podobnie jak Endo, Tanaka zaczął pojawiać się regularnie od 1997 roku. Dojeżdża do pracy starym Volvo. Miłośnik zwierząt.
.
.
.
.
.

.

Yamasaki Hosei. W programie od 1995 roku. Od 2001 co rok ogłasza na publicznym wywiadzie, zalany łzami, że opuszcza program. Kończyło się to zawsze wynoszeniem krzyczącego Yamasakiego z sali. Jego postać/rola to Suberi-kyara, z której wyśmiewa się reszta ekipy Gaki. Jego żarty zazwyczaj są trafne i śmieszne, ale ekipa umyślnie powstrzymuje się od śmiechu. Zawsze gra nieczysto. Do tego w życiu prywatnym jest bardzo dobrym znajomym Tanaki i Matsumoto. Dobrze to widać w odcinku Tanaka 500 Questions, gdzie odpowiadał prawidłowo na większość pytań dotyczących Tanaki. Jego odwiecznym rywalem jest inny komik – Tsuttsun Moriman, jednak najsilniejszego liścia co roku “dostaje” od byłego zawodowego wrestlingera – Masahiro Chono. Od 1 stycznia 2013 roku występuje pod nowym pseudonimemTsukitei Hosei (Hosei Gawędziarz).

.
Co interesujące, scenarzyści, główni producenci, menadżer Downtown również pojawiają się w programie. Zawsze w komicznych sytuacjach, przebrani za kobiety, czy też poddawani torturom co wywołuje tym większy śmiech u samych zawodników.

Wolf i 4c

.

Gaki no Tsukai teraz


tee

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress